»Ogrevanje na lesno biomaso je težko regulirati, saj poteka v zasebnih prostorih.«
»Les se kot energent uporablja zaradi energetske revščine.«
»Ogrevanje na lesno biomaso je težko regulirati, saj poteka v zasebnih prostorih.«
»Les se kot energent uporablja zaradi energetske revščine.«
»S tem se znebimo tistih delcev, ki nastajajo pri zgorevanju, tudi organskih plinov, ki potem v atmosferi oksidirajo in kondenzirajo in nastajajo potem tako imenovani sekundarni delci.«
»To je veliko število, ki potrjuje, da zrak od vseh dejavnikov, tudi vode, najbolj vpliva na naše zdravje.«
»Poleg tega se takšne naložbe povrnejo razmeroma kmalu.«
»Navsezadnje je dejstvo, da ni mejne vrednosti, pod katero bi bilo vse v redu.«
»Zaradi onesnaženega zraka po svetu letno predčasno umre od sedem do osem milijonov ljudi, v Sloveniji pa glede na epidemiološke modele med 700 in 1400.«
»Kljub formalni zadovoljivi kakovosti zraka vidimo, da so nekateri merjeni parametri, kot je oksidativni potencial, zelo skrb vzbujajoči.«
»Ves čas smo mislili, da je industrija vir onesnaženja, ki smo ga rešili enkrat za zmeraj.«
»Ta parameter bo v prihodnje postal zelo pomemben, saj bo del sprememb direktive o kakovosti zraka.«
»Izpustijo v zrak veliko, veliko več delcev, kot večje, ki so dobro regulirane. Zato je moje skromno mnenje, da bi bilo treba kamine prepovedati.«
»Delci, ki segrevajo ozračje, vplivajo na to, kako se premikajo vremenske fronte, kdaj pride monsun. Če ta zamuja, v Indiji to pomeni, da več kot milijarda ljudi dalj časa čaka na žetev riža.«
»Spremeniti se morajo globalna, regionalna in nacionalna pravila igre skozi mednarodne sporazume, ki so implementirani skozi zakone in konkretne ukrepe. To je nekaj, kar se je začelo in se nikakor ne izvaja dovolj agresivno, ker se ves čas sklepajo gnili kompromisi.«
»Himalajski ledeniki so vir pitne vode za dve milijardi ljudi, ki živijo na tem območju. Izginotje ledenikov, ki bi se ob sedanjem onesnaževanju lahko zgodilo prej kot v enem stoletju, bi imelo nepredstavljive posledice za našo civilizacijo in ekosisteme.«
»Kakšno je dejansko stanje himalajskih ledenikov, pa zaradi zelo redkih raziskav nad tem območjem praktično ni znano.«
»Takoj. Če bi se zdaj vrnili v normalno življenje, bi se izpusti takoj vrnili na prejšnjo raven. Na žalost najverjetneje 'vrnitev v normalnost' pomeni, da bi podjetja poskusila nadomestiti 'zamujeno' in bi bili izpusti po normalizaciji stanja celo večji.«
»Za to pa bo potreben tako regulatorni kot izvedbeni okvir. Na žalost lahko iz videnega in slišanega sklepamo, da česa takega ne moremo pričakovati od slovenske vlade ali ministrstev za gospodarstvo ali okolje. Nekaj upanja vliva 'Green deal' Evropske unije, vendar je tudi ta precej neambiciozen.«
»Električni avtomobili res ne povzročajo lokalnih izpustov in zato 'manj' onesnažujejo. Na žalost pa termoelektrarne, ki so vir električne energije, s katero polnimo baterije električnih avtomobilov, v zrak spuščajo fosilni CO2.«
»Najpomembnejši je prehod na javni prevoz. Regionalno so to vlaki, lokalno pa avtobusi. Vmes pa na kolo!«
»To pomeni, da bo nova uredba sprostila inštalacijo peči na les, ki ta hip niso skladne z uredbo, in tako za nazaj legalizirala peči, ki bodo potem še naprej delale, oziroma bodo inštalirane celo nove neskladne peči, ki bodo potem kurile naslednjih 20 let. In mi bomo to dihali. Meni se zdi to zelo slaba ideja. Bolje bi bilo pustiti stvari tako, kot so, in potem pomagati ljudem, ki imajo neskladne peči, te peči zamenjati.«